21.gardová tanková brigáda

Rozkazem NKO (národního komisaře obrany) № 57 ze dne 07.02.1943 byla 69. tanková brigáda přejmenována na 21. gardovou tankovou brigádu.

Velitelé brigády:

Kapitán Gladčenko Sergej Kuzmič (od 02.07.1943 do 13.02.1943)
Plukovník Ovčarenko Kuzma Ivanovič (od 14.02.1943 do 11.11.1943)
Podplukovník Volkov Jurij Uvarovič (od 11.11.1943 do 15.12.1943)
Podplukovník Ochrimenko Petr Fedorovič ( od 12.16.1943 do 07.02.1944)
Podplukovník Pavlovskij Jurij Timofejevič (od 02.08.1944 do 15.08.1944)
Podplukovník Kovaljev Nikita Grigorijevič (od 16.08.1944 do 11.09.1944)
Podplukovník Tretiak Ivan Lukič (od 10.11.1944 do 01.07.1945)
Plukovník Beloglazov Ivan Dimitrijevič (od 01.08.1945 do 23.04.1945)
Podplukovník Gorlač Ivan Afanasevič (od 24.04.1945 do 08.07.1945)
Podplukovník Tretiak Ivan Lukic (od 08.08.1945 do 03.09.1945)

Náčelníci štábu brigády:

Gardový major Jermilov petr Michailovič (05.1943)
Vojenský komisař brigády od 09.10.1942 - zástupce velitel brigády pro politické záležitosti:
Major Polykarpov Georgij Stěpanovič ( od 02.07.1943 do 16.06.1943)

Technický náčelník:

Plukovník Kislenko Petr Ivanovič (05.1943)

Politický náčelník (od června 1943 je zástupcem velitele pro politické záležitosti):

Major Mardašev Pavel Sergejevič (od 02.07.1943 do 16.06.1943)
Major, od 19.06.1943 podplukovník Polykarpov Georgij Stěpanovič (od 16.06.1943 do 13.01.1944)
Major, od 15.8.1944 - podplukovník Michajlov Vasilij Jegorovič (od 2.7.1944 do 30.11.1945)

Zástupce náčelníka štábu pro zpravodajství:

gardový kapitán Paramonov Ivan Nestěrovič (05.1943)

Zástupce náčelníka štábu pro operace:

gardový kapitán Lajkin Konstantin Filipovič (05.1943)

Složení brigády:

149. samostatný tankový prapor
152. samostatný tankový prapor
07.11.1943 byla brigáda reorganizována podle rozkazu № 010/500-010/506. Její součástí je třetí tankový prapor.
Velení brigády (stav № 010/500) - 54 osob.
Vedení brigády (stav № 010/504) - 164 osob.
1. tankový prapor (stav № 010/501) - 148 osob. - dříve 149 osob.
2. tankový prapor (stav № 010/501) - 148 osob. - dříve 152 osob.
3. tankový prapor (stav № 010/501) - 148 osob.
Motorizovaný střelecký prapor (stav № 010/502) - 507 osob.
Protiletadlová kulometná rota
Rota technické podpory (stav 010/505) - 123 osob.
Sanitní četa (stav № 010/506) - 14 osob.

Čestné tituly a vyznamenání:

Žitomirský
Vídeňská operace
Řád rudého praporu